^Zpět na začátek

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Revize elektrických zařízení a hromosvodů

Školení a přezkoušení vyhlášky 50/1978 Sb.

Kontroly elektrických zařízení strojů

Revize elektrických spotřebičů

Martin Horňák - Revize elektrických zařízení

Jak nás hromosvod chrání? Správně fungující hromosvod (přesněji bleskosvod), který je zasažen bleskem, uměle svede jeho výboj do země. Význam hromosvodu spočívá především v tom, že zabrání možnému požáru a poškození budovy i zdraví osob. Hromosvod se proto stal dnes už běžnou součástí protipožární ochrany. Přitom zamezuje i poničení elektrických a datových rozvodů v objektu.

Tři základní typy revizí

Revize hromosvodu se provádí z různých důvodů:
- Výchozí revize, kterou je nutné provést u každého nově namontovaného hromosvodu při prvotním uvedení do provozu.
- Periodická revize, kdy frekvence preventivních revizí závisí na typu a zaměření objektu a řídí se normou ČSN 33 1500 (více viz. níže).
- Mimořádná revize, která se provádí například po úderu blesku do objektu.

 

Jak se revize hromosvodu provádí ?

Po domluvě s odbornou firmou, zabývající se revizemi elektroinstalací, vás přijde navštívit oprávněný revizní technik. Ten vizuálně zkontroluje soustavu hromosvodu a pomocí speciálního přístroje vyzkouší funkčnost spojů a úplnost soustavy. Technik mimo jiné zjišťuje také stav uzemnění.

 

Pravidelné preventivní revize

Díky periodickým revizím máte stále jistotu, že hromosvod je v pořádku a ochrání vás i váš majetek. U komerčních objektů je revize hromosvodu většinou součástí povinné celkové elektro revize. Většina budov sloužících k veřejným účelům by měla být kontrolovaná každé 3 roky. Častější revize jsou vyžadované pro objekty, u kterých je zvýšené nebezpečí výbuchu či požáru. Pro obytné stavby je doporučená kontrola alespoň každých 5 let.

 

Hromosvod bez revize ? S pojišťovnou bez diskuze !

Kromě vašeho vlastního pocitu jistoty, že bydlíte či pracujete v bezpečném objektu, doporučujeme dodržovat pravidelné revize hromosvodu ještě z jednoho důležitého důvodu.

V případě, že zásahem blesku dojde k pojistné události a vy nemáte v pořádku revizní zprávu, neuvidíte od pojišťovny ani korunu. V porovnání s možnou škodou, vzniklou například vypuknutím požáru, je zaplacení revize jen nepatrnou investicí. Stejně tak je revizní zpráva vyžadovaná kontrolními orgány, například stane-li se nějaký úraz.

 

Na kolik revize vyjde ?

Cena revize hromosvodu se odvíjí od velikosti objektu a charakteru soustavy. Částka, kterou zaplatíte za revizi u rodinného domu s jedním až dvěma svody se pohybuje okolo jednoho tisíce korun. S každým dalším svodem či vyšší výškou budovy pak cena narůstá, většinou však nepřekročí dva tisíce korun.

 

Dbát na pravidelnou revizi hromosvodu se vám tedy určitě vyplatí !

 

zdroj: www.ceskestavby.cz

Kalendář školení

poslední mesíc červenec 2024 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 27 1 2 3 4 5 6 7
week 28 8 9 10 11 12 13 14
week 29 15 16 17 18 19 20 21
week 30 22 23 24 25 26 27 28
week 31 29 30 31

Nejbližší termín školení

Žádné události

Skype kontakt

Můžete mě kontaktovat prostřednictvím komunikátoru Skype, pokud nejsem on-line, tak mě kontaktujte na telefonním čísle: 724 767 850.